Wystawa „Ścieżki Wiary, Ukraina 2013” w ramach Tygodnai Kultury Chrześcijańskiej

Fundacja Gloria Lucis oraz Tomasz Grzyb, Sebastian Klochowicz, Zdzisław Słomski zapraszają wystawę fotografii dokumentalnej ”ŚCIEŻKI WIARY UKRAINA 2013” z cyklu noszącego tytuł „DROGA DO BOGA”.  Wernisaż wystawy odbędzie się 11 października 2014 roku w Kościele pw.Matki Bożej Królowej Świata – Oratorium Św.Filipa Neri w Radomiu ul.Grzybowska 22.

„Ścieżki Wiary, Ukraina 2013”

Był koniec czerwca 2013 roku. Grupa trzech przyjaciół z Radomia, wykorzystując koneksje jednego z nich, wprowadziła w życie pomysł wyprawy fotograficznej na Ukrainę. Celem było dotarcie na kresy drugiej Rzeczypospolitej i znalezienie ostatnich żyjących świa­dków tego czasu oraz utrwalenie ich wspomnień. Ogromną rolę w tym przedsięwzięciu odegrał nasz gospodarz i przewodnik ks. Krzysztof Wilk. Dzięki Niemu zostaliśmy wprowadzeni do domów jego parafian, mogliśmy poznać ich polskie korzenie. W rozmowach okazało się, że ludzie Ci, mimo że ich ro­dzice czy dziadkowie byli Polakami, służyli w polskiej armii, już bardzo słabo mówią po polsku, choć rozu­mieją dużo. Uświadomienie sobie, jaka była tego przyczyna i co to oznacza, stało się dla nas momentem zwrotnym całej wyprawy. Ponadto zaczęliśmy zdawać sobie sprawę również z tego, kim jest i jaką ważną rolę w życiu swoich wiernych spełnia ks. Krzysztof.

Ukraina zajmuje czołowe miejsce w Europie w zachorowalności na AIDS, w alkoho­lizmie, narkomanii i prostytucji. Jest to raj dla działalności sekt wszelkiego rodzaju, o zorganizowanej prze­stępczości nie mówiąc. Tak dużej ilości pomników Lenina i czołgów na postumentach nie widzieliśmy w życiu. Są wszę­dzie, na każdym niemal placu czy za rogiem. Wtapiając się w krajobraz, stają się nawet elemen tem placów zabaw dla dzieci. One, jak zauważyliśmy, traktują je już zupełnie inaczej, niż ich rodzice. Nie istnieje własność prywatna, ponieważ niemal wszystko należy do tzw. „państwa”. Na to wszystko nakłada się kościół prawosławny, bardzo agresywny w stosunku do innych wyznań. Badania społe­czne wykazały, że tylko 10% społeczeństwa zadeklarowało, że są jakiegokolwiek wyznania.

To, co przedstawiamy Państwu na tej wystawie jest tylko niewielkim fragmentem wielopła­szczy­znowości problemów życia tamtych ludzi. I nie dotyczyły one tylko osób, które było nam dane poznać. Zadawaliśmy sobie pytania, jaki naród może przy pomocy spychacza, równać z ziemią cmentarze swoich sąsiadów, którzy przecież wspólnie tą ziemię zamieszkiwali? Czy taki naród jest w ogóle zainteresowany powrotem na łono jakiegokolwiek Kościoła?

Zderzyliśmy się z innym światem. Wydawało się, że bliższa jest nam kultura wschodu niż zachodu, w kategoriach duszy oczywiście, a nie systemu politycznego. To, co jednak zobaczyliśmy wy­wołało refleksję drogi jaką przebyliśmy sami w Polsce. To wszystko, z czym spotkaliśmy się na Ukra­­inie, doświadczyliśmy, w pewnym sensie, u nas bardzo wiele lat temu. Skala jednak była inna.
A tam, jakby czas się zatrzymał.
Czuliśmy, że musi ruszyć. Nie wiedzieliśmy tylko, że ruszy tak szybko.

Tomasz Grzyb, Sebastian Klochowicz, Zdzisław Słomski

"Ścieżki Wiary, Ukraina 2013"
„Ścieżki Wiary, Ukraina 2013”
"Ścieżki Wiary, Ukraina 2013"
„Ścieżki Wiary, Ukraina 2013”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Close Menu