Wyróżnienie w konkursie Monochrome Photography Awards 2018

Dawno nie wysyłałem fotografii na konkursy, a tu taka niespodzianka! Wyróżnienie w konkursie Monochrome Photography Awards 2018

Wernisaż wystawy “Definicja przestrzeni” w Otwartej Kolonii w Warszawie

I po wernisażu w “Otwartej Kolonii” w Warszawie. Dziękuję Pani Dorocie Marat oraz Wolskiemu Centrum Kultury za zaproszenie. Dziękuję przybyłym na wernisaż, za to że wygospodarowali trochę czasu w sobotę wieczorem, ze szczególnym uwzględnieniem przyjaciół którzy przyjechali ze mną z Radomia. Dziękuję Kindze Hendzel za fotorelację z wernisażu. Wystawa będzie wisieć do 10 grudnia 2018 roku.

 

Wystawa „Definicja przestrzeni” w warszawskiej Otwartej Kolonii

Zapraszam w sobotę 10 listopada 2018 na godzinę 18.00 do ‚Kolonii Otwartej’ na ul.Górczewskiej 15 w Warszawie na wernisaż mojej wystawy ‚Definicja przestrzeni’. 

PRZESTRZEŃ – według Demokryta to pustka, według Telesia system stosunków pomiędzy rzeczami. Kant twierdził, że jest ona wyobrażeniem, którego nie możemy usunąć z myśli. 
Architektura nie tylko definiuje przestrzeń do celów użytkowych, ale również kształtuje krajobraz miejski w taki sposób, aby był on estetyczny a jego poszczególne elementy ze sobą współgrały.
W mojej fotografii bardzo często pojawia się motyw geometryczny, niezależnie od tego co fotografuję. Świadomie i podświadomie poszukuję w otaczającej przestrzeni harmonii linii, struktur i światłocieni. Efektem tej geometrycznej fascynacji jest cykl „Definicja przestrzeni”. Fotografie zestawione w dyptyki definiują nowe, nieistniejące w rzeczywistości przestrzenie, stając się obrazem mojej własnej przestrzeni wyobraźni.

Plener “ART-EKO 31/1” w Chęcinach

W dniach 4-7 październik 2018 w Chęcinach, na zaproszenie Andrzeja Borysa, miałem przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskim plenerze “ART-EKO 31/1”.
Założeniem pleneru jest powstanie wystawy “Struktury Natury” z dedykacją Pawłowi Pierścińskiemu.
To było bardzo miłe i inspirujące spotkanie z przyjaciółmi z całej Polski.

Udział w wystawie JAZZ FREE PHOTO 2017 w Chodzieży

Wystawa jest podsumowaniem pleneru, który odbywał się podczas 47. Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych Cho-Jazz 2017 w Chodzieży w sierpniu 2017 roku.
Zaproszenie na plener przyjęło 15-tu uznanych oraz rozpoczynających dopiero drogę twórczą autorów, zajmujących się szeroko pojętą fotografią i mediami wizualnymi – których prace są prezentowane na wystawie: Wojciech Beszterda, Anna B. Gregorczyk, Tomasz Grzyb, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Włodzimierz Kowaliński, Kasia Kalua Kryńska, Zdzisław Mackiewicz, Krzysztof Madera, Jowita Bogna Mormul, Paweł Opaliński, Kacper Spek, Piotr Spek, Jalanta Rycerska, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Andrzej Zygmuntowicz.

Piotr Spek:
[…] Fotografię często porównuje się do lustra, które odbija i jednocześnie notuje rzeczywistość – ale czy na pewno rzeczywistość? Czy poprzez filtry autorów nie rejestruje tylko ich wyobrażenia, czy nie staje się improwizacją rzeczywistości wynikającą z czasu, miejsca i stanu emocji? Czy przez filtr odbiorcy lustro fotografii nie staje się jeszcze innym wyobrażeniem rzeczywistości, czy nie staje się improwizacją wynikającą z czasu, miejsca i emocji?”
Wyzwanie stworzenia „lustra rzeczywistości” 47. Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych CHO-JAZZ 2017 zaproponowaliśmy 15 twórcom z dziedziny fotografii podczas Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego JAZZ FREE PHOTO 2017.
Jazz był wszędzie i my chyba też – przyjemnością było dla nas wspólne tworzenie “luster rzeczywistości”. Dziękujemy kolegom muzykom, organizatorom warsztatów, partnerom wspierjącym plener – mamy nadzieje, że nasze lustra rzeczywistości będą dobrym wstępem do improwizacji na temat…

Andrzej Zygmuntowicz:
[…] Chwilo trwaj! A zdjęcia? Może jutro? Teraz zanurzam się w dźwiękach oczyszczających z doczesności. Odpływam niczym na latającym dywanie w baśniowy leśmianowski świat. Warto było przyjechać. Czy zdjęcia opowiedzą o tym co tu było?
Czy pokażą te emocje, ożywienia, radości i uniesienia?
Zainspirowani tym co dookoła ludzie z aparatami wnikali w przestrzeń jazzu na ile to tylko było możliwe. Energia rodząca się w przestrzeni muzyki zarażała wszystkich, fotografów też. A przez nich wchodziła w zapisywane obrazy. Czy ten piękny stan ducha da się odtworzyć na wystawie? Jestem dziwnie spokojny, że tak. Jazz to pozytywny wirus, zarażeni nim czemu nie mieliby ulec jego wpływowi?

Janusz Szrom (Dyrektor Artystyczny “Cho-Jazz”):
Dźwięk – pstryk!
Akustyczny, emocjonalny proces tworzenia. Ze swej natury ulotny – uchwycony. Na zawsze.
Emocja – pstryk!
Uniesienie twórcze. “Zmienna dynamiczna” – zatrzymana w kadrze. Na zawsze.
Talent – pstryk!
Narodziny artysty. Magia zdarzenia oraz miejsca – zapis chwili. Na zawsze.
           Warsztaty Jazzowe w Chodzieży” stały się dla środowiska, oraz ludzi związanych z polskim jazzem imprezą o charakterze kultowym. Jedyna na świecie, blisko pięćdziesięcioletnia tradycja oparta na relacjach mistrz – uczeń zaowocowała powstaniem instytucji o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju sztuki jazzowej w kraju i poza jego granicami.
Dziękuję kolegom artystom od “szkiełka i oka” za tę wzruszającą fotorelację, świadectwo naszej wieloletniej, dydaktycznej tradycji.

Wystawa ‘Definicja przestrzeni” w radomskiej Resursie

Wspólnie z galerią „Resursa” zapraszam w piątek, 25 maja o godz. 19.00 na otwarcie wystawy zatytułowanej „Definicja przestrzeni II”. Jest to druga część wystawy, którą można było oglądać w MCSW “Elektrownia” w ramach ekspozycji “FotoGENY”.

Elżbieta Raczkowska (kurator wystawy):

Autor dla właściwego rozumienia pojęcia przestrzeni przytacza w informacjach o wystawie wybitnych uczonych. I tak dla Demokryta przestrzeń to pustka, zdaniem Bernardina Telesia – system stosunków pomiędzy rzeczami natomiast w interpretacji Immanuela Kanta jest wyobrażeniem, którego nie można usunąć z myśli.
Można w tym miejscu postawić pytanie, czy Tomasz Grzyb kierował się tymi definicjami postrzegając przestrzeń wokół siebie, czy też uwzględnił ich znaczenie i owe mądrości wykorzystał w swojej pracy artystycznej? A może zastosował je wybiórczo ulegając głównie własnym odczuciom i percepcji postrzegania? Najbliższe autorowi zdają się być teorie Telesia i Kanta (pomimo różnicy czasowej ich ogłoszenia), które – połączone – zakładają zarówno fizyczny jak i emocjonalny stosunek człowieka do pojęcia przestrzeni.
Tematem prac Tomasza Grzyba jest współczesna architektura wykadrowana i powycinana z ogólnego kontekstu całości. W ten sposób powstały nowe, autorskie, żyjące własnym życiem twory artystyczne.
Zaprezentowana przez niego przestrzeń w sposób szczególny zainteresowała autora poprzez fragmentaryczną złożoność kombinacji form harmonii linii i struktur; tworzy ona automatycznie nowe formy, będące składowymi poszczególnych indywidualnych obrazów, jakby trochę osadzonych w innej niż nasza rzeczywistości.
Wszystkie zamierzenia autora wkomponowane zostały celowo w formę kwadratu, odbieraną, jako idealnie neutralną wręcz doskonałą, nienarzucającą wielości ekspozycyjnych. Przedstawione treści wykraczają poza dwuwymiarowość proponowanej powierzchni i ujawniają skłonność autora do interesującego modelunku za pomocą światła i cienia oraz przekazywania widzowi określonych treści emocjonalnych. Jedne podążają do dramaturgii przedstawień przy użyciu mocnych faktur i wyrazistego światłocienia, inne wyciszone, lekkie w swoim ciężarze gatunkowym i pozbawione wyraźnych różnic walorowych zdają się pozostawiać z nimi w silnym kontraście. „Definicja Przestrzeni” przedstawiona po mistrzowsku przez fotografika pozbawiona świadomie koloru wręcz ascetyczna i celowo zamkniętą w formy dyptyków szczególnie działa na odbiorcę. Staje się (Idąc za myślą Kanta) wyobrażeniem którego nie sposób zapomnieć.

Udział w wystawie JAZZ FREE PHOTO 2017 w Katowicach

Wystawa „JAZZ FREE PHOTO 2017” teraz w Katowicach – Mieście Ogrodów

Galeria 5 – Katowice Miasto Ogrodów, Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, pl. Sejmu Śląskiego 2 
Wernisaż w piątek 11 maja o godz. 18:00, ekspozycja do 1 lipca 2018 
Wystawa przygotowana we współpracy ze ZPAF. Kuratorzy: Piotr Spek, Andrzej Zygmuntowicz 
Otwarcie wystawy uświetni recital jazzowy Tomasza Kołakowskiego

Wystawa fotografii i prac z zakresu mediów wizualnych uczestników ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego JAZZ FREE PHOTO 2017 realizowanego w ramach 47. Międzynarodowych warsztatów Jazzowych CHOJAZZ 2017 w Chodzieży w sierpniu 2017 roku.
Zaproszenie na plener przyjęło 15-tu uznanych oraz rozpoczynających dopiero drogę twórczą autorów, zajmujących się szeroko pojętą fotografią i mediami wizualnymi – których prace są prezentowane na wystawie: Wojciech Beszterda, Anna B. Gregorczyk, Tomasz Grzyb, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Włodzimierz Kowaliński, Kasia Kalua Kryńska, Zdzisław Mackiewicz, Krzysztof Madera, Jowita Bogna Mormul, Paweł Opaliński, Kacper Spek, Piotr Spek, Jalanta Rycerska, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Andrzej Zygmuntowicz.

Tomasz Kołakowski – wokal i saksofon altowy
Rocznik 1997. Pochodzi z Bytomia. Wokalista, saksofonista oraz konferansjer.
Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych i Międzynarodowych Leszczyńskich Warsztatów Jazzowych
w klasie wokalu i saksofonu. W 2016 roku zajął pierwsze miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Hiszpańskojęzycznej. Więcej na stronie tomaszkolakowski.pl

Piotr Spek:
[…] Fotografię często porównuje się do lustra, które odbija i jednocześnie notuje rzeczywistość – ale czy na pewno rzeczywistość? Czy poprzez filtry autorów nie rejestruje tylko ich wyobrażenia, czy nie staje się improwizacją rzeczywistości wynikającą z czasu, miejsca i stanu emocji? Czy przez filtr odbiorcy lustro fotografii nie staje się jeszcze innym wyobrażeniem rzeczywistości, czy nie staje się improwizacją wynikającą z czasu, miejsca i emocji?”
Wyzwanie stworzenia „lustra rzeczywistości” 47. Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych CHO-JAZZ 2017 zaproponowaliśmy 15 twórcom z dziedziny fotografii podczas Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego JAZZ FREE PHOTO 2017.
Jazz był wszędzie i my chyba też – przyjemnością było dla nas wspólne tworzenie “luster rzeczywistości”. Dziękujemy kolegom muzykom, organizatorom warsztatów, partnerom wspierjącym plener – mamy nadzieje, że nasze lustra rzeczywistości będą dobrym wstępem do improwizacji na temat…

Andrzej Zygmuntowicz:
[…] Chwilo trwaj! A zdjęcia? Może jutro? Teraz zanurzam się w dźwiękach oczyszczających z doczesności. Odpływam niczym na latającym dywanie w baśniowy leśmianowski świat. Warto było przyjechać. Czy zdjęcia opowiedzą o tym co tu było?
Czy pokażą te emocje, ożywienia, radości i uniesienia?
Zainspirowani tym co dookoła ludzie z aparatami wnikali w przestrzeń jazzu na ile to tylko było możliwe. Energia rodząca się w przestrzeni muzyki zarażała wszystkich, fotografów też. A przez nich wchodziła w zapisywane obrazy. Czy ten piękny stan ducha da się odtworzyć na wystawie? Jestem dziwnie spokojny, że tak. Jazz to pozytywny wirus, zarażeni nim czemu nie mieliby ulec jego wpływowi?

World Pinhole Photography Day 2018

Dzisiaj świętujemy World Pinhole Photography Day 2018. Wiadomo że taki dzień świętować warto ze swoim aparatem otworkowym. Pozdrawiam, razem z Zdzisławem Słomskim i Sebastianem Klochowiczem z Orońska. #WPPD #WPPD2018 #WorldPinholePhotographyDay

Od 2001 roku w ostatnią niedzielę kwietnia “otworkowcy całego świata łączą się” w ramach Pinhole Day.
ŚDFO (Worldwide Pinhole Photography Day) to międzynarodowa impreza mająca na celu popularyzację sztuki fotografii otworkowej. 28 kwietnia na całym świecie odbędą się spotkania, wystawy, prezentacje i warsztaty poświęcone fotografii otworkowej.
Fotografie wykonane w tym dniu będą pokazane na stronach internetowych organizatora.

Wystawa ‘Dotyk czasoprzestrzeni’ w Galerii Idalin

Zapraszam na wernisaż mojej wystawy ‘Dotyk czasoprzestrzeni” do Domu Kultury “Idalin” w Radomiu ul.Bluszczowa 4/8 w dniu 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00.
Na wystawie zaprezentują 28 fotografii wykonanych aparatami otworkowymi. Jest to swojego rodzaju podsumowanie 9 letniej fascynacji tą techniką. Zapraszam.

Na wystawie zaprezentuję zestaw fotografii wykonany aparatami otworkowymi. Aparat otworkowy to najprostsza forma aparatu fotograficznego którego budowa sprowadzona do pudełka z otworkiem przez który wpada do środka światło rejestrując obraz na materiale światłoczułym.

Fotografią otworkową interesuję się od 2009 roku. Technikę tą traktuję jako sposób na wytchnienie od zaawansowanej techniki cyfrowej oraz jako sposób na pobudzenie kreatywności i wyobraźni. Pozbawiony zaawansowanej techniki pomiarowej, możliwości dokładnego kadrowania, podglądu wykonanej fotografii czy wszystkiego tego co robi za człowieka aparat cyfrowy jest zmuszony do uruchomienia wyobraźni i poleganiu tylko na sobie. Dzięki ułomności aparatu optycznego zarejestrowany obraz jest nieco nieostry o onirycznym charakterze. Czas rejestracji obrazu w fotografii otworkowych jest o wiele dłuższy, nawet do kilkudziesięciu minut, od tych które stosuje się w technice cyfrowej, dzięki temu na jednej fotografii można zarejestrować zmiany w otoczeniu a zarejestrowany obraz ma czasem nie do końca zaplanowany charakter. Fotografowanie aparatem otworkowym skłania mnie do wyciszenia, kontemplacji i rozmyślania nad przestrzenią, światłem i czasem.

Udział w wystawie ‘Zabawy (z) czasem’ Fotoklubu RP region Radomski

13 kwietnia 2018r. o godz. 18.00 odbyło się otwarcie corocznej wystawy fotografii członków Fotoklubu Rzeczypospolitej  Polskiej Stowarzyszenie Twórców – region radomski, zatytułowanej „Zabawy (z) czasem”.

Wystawa czynna będzie do 17 maja br.

Autorzy wystawy zastanawiali się w jaki sposób podejść do tematu, jak zilustrować upływający czas, przemijanie? Wydawało by się, że to z pozoru łatwe zadanie, uchwycić ruch, zmianę pór roku. Jednak obraz, który „mówi więcej niż tysiąc słów” musi poza swoją interesującą estetyką dodatkowo budzić refleksje, które pozostaną w świadomości widza na dłużej niż przeciętna refleksja pobudzona reklamą.
Dwudziestu członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej stowarzyszonych w regionie radomskim zmierzyło się z tematem upływu czasu, fotografując telefonem, aparatem cyfrowym czy puszką po napoju. Fotografie naświetlane były w czasie od ułamka sekundy do półtora roku,
w różnych technikach np.: pinhol, solarygrafia, mototypia ,wielokrotna ekspozycja. Efektem tych starań jest zestaw ponad 30 fotografii prezentowanych pod wspólnym tytułem „Zabawy (z) czasem”.
Na ekspozycji można zobaczyć ponad 30 prac artystów fotografików, m.in. Iwony Czubek, Elżbiety Drzazgi, Stanisława Gąsiora, Ryszarda Gołębiowskiego, Tomasza Grzyba, Katarzyny Gębskiej, Leszka Jastrzębiowskiego, Sebastiana Klochowicza, Szczepana Kurzeja, Krzysztofa Kuzko, Iwony Nabzdyk, Kordiany Pawlak, Barbary Polakowskiej, Aldony Sumińskiej, Roberta Sumińskiego, Piotra Tracza, Radosława Walasika, Anny Wróblewskiej, Doroty Wólczyńskiej i Krzysztofa Zdanowicza.