Wystawa jest podsumowaniem pleneru, który odbywał się podczas 47. Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych Cho-Jazz 2017 w Chodzieży w sierpniu 2017 roku.
Zaproszenie na plener przyjęło 15-tu uznanych oraz rozpoczynających dopiero drogę twórczą autorów, zajmujących się szeroko pojętą fotografią i mediami wizualnymi – których prace są prezentowane na wystawie: Wojciech Beszterda, Anna B. Gregorczyk, Tomasz Grzyb, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Włodzimierz Kowaliński, Kasia Kalua Kryńska, Zdzisław Mackiewicz, Krzysztof Madera, Jowita Bogna Mormul, Paweł Opaliński, Kacper Spek, Piotr Spek, Jalanta Rycerska, Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, Andrzej Zygmuntowicz.
Piotr Spek:
[…] Fotografię często porównuje się do lustra, które odbija i jednocześnie notuje rzeczywistość – ale czy na pewno rzeczywistość? Czy poprzez filtry autorów nie rejestruje tylko ich wyobrażenia, czy nie staje się improwizacją rzeczywistości wynikającą z czasu, miejsca i stanu emocji? Czy przez filtr odbiorcy lustro fotografii nie staje się jeszcze innym wyobrażeniem rzeczywistości, czy nie staje się improwizacją wynikającą z czasu, miejsca i emocji?”
Wyzwanie stworzenia „lustra rzeczywistości” 47. Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych CHO-JAZZ 2017 zaproponowaliśmy 15 twórcom z dziedziny fotografii podczas Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego JAZZ FREE PHOTO 2017.
Jazz był wszędzie i my chyba też – przyjemnością było dla nas wspólne tworzenie „luster rzeczywistości”. Dziękujemy kolegom muzykom, organizatorom warsztatów, partnerom wspierjącym plener – mamy nadzieje, że nasze lustra rzeczywistości będą dobrym wstępem do improwizacji na temat…
Andrzej Zygmuntowicz:
[…] Chwilo trwaj! A zdjęcia? Może jutro? Teraz zanurzam się w dźwiękach oczyszczających z doczesności. Odpływam niczym na latającym dywanie w baśniowy leśmianowski świat. Warto było przyjechać. Czy zdjęcia opowiedzą o tym co tu było?
Czy pokażą te emocje, ożywienia, radości i uniesienia?
Zainspirowani tym co dookoła ludzie z aparatami wnikali w przestrzeń jazzu na ile to tylko było możliwe. Energia rodząca się w przestrzeni muzyki zarażała wszystkich, fotografów też. A przez nich wchodziła w zapisywane obrazy. Czy ten piękny stan ducha da się odtworzyć na wystawie? Jestem dziwnie spokojny, że tak. Jazz to pozytywny wirus, zarażeni nim czemu nie mieliby ulec jego wpływowi?
Janusz Szrom (Dyrektor Artystyczny „Cho-Jazz”):
Dźwięk – pstryk!
Akustyczny, emocjonalny proces tworzenia. Ze swej natury ulotny – uchwycony. Na zawsze.
Emocja – pstryk!
Uniesienie twórcze. „Zmienna dynamiczna” – zatrzymana w kadrze. Na zawsze.
Talent – pstryk!
Narodziny artysty. Magia zdarzenia oraz miejsca – zapis chwili. Na zawsze.
Warsztaty Jazzowe w Chodzieży” stały się dla środowiska, oraz ludzi związanych z polskim jazzem imprezą o charakterze kultowym. Jedyna na świecie, blisko pięćdziesięcioletnia tradycja oparta na relacjach mistrz – uczeń zaowocowała powstaniem instytucji o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju sztuki jazzowej w kraju i poza jego granicami.
Dziękuję kolegom artystom od „szkiełka i oka” za tę wzruszającą fotorelację, świadectwo naszej wieloletniej, dydaktycznej tradycji.