– Strefa ciszy –

 

W 1959r. rozpoczęto budowę Fabryki Łączników w radomskiej dzielnicy Potkanów, a w 1965r. uruchomiono produkcję łączników żeliwnych w oparciu o najnowsze osiągnięcia techniczne i technologiczne tego okresu. Fabryka Łączników Radom S.A. była największym producentem łączników żeliwnych na rynku krajowym, jej wyroby znajdowały się  prawie w każdym polskim domu.

W 2010 roku Skarb Państwa sprywatyzował zakład. Sprzedaż tłumaczono kłopotami finansowymi przedsiębiorstwa. Nowy inwestor po roku przeniósł siedzibę firmy do Siedlec i ogłosił upadłość. Pracę w krótkim czasie straciło około 400 osób.

Wystawa „Strefa Ciszy” pokazuje tą niegdyś tętniącą życiem, a właściwie hałasem, pyłem i ciągle palącym się ogniem, fabrykę jako miejsce niezwykle ciche, nagle opuszczone przez załogę która do końca walczyła o swoje miejsca pracy wierząc, że uda się je zachować. Poszukiwałem miejsc, przedmiotów i śladów które po sobie zostawili. To moja interpretacja miejsca, które dla wielu pracowników, tak jak dla mojego sąsiada Pana Bolka, było najpiękniejsze ponieważ wiązało się ze wspaniałymi wspomnieniami, przyjaźniami na całe życie, z etosem pracy i budową czegoś nowego co dawało nadzieję na przyszłość.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*