Wystawa ‘Dotyk czasoprzestrzeni’ w Galerii Idalin

Zapraszam na wernisaż mojej wystawy ‘Dotyk czasoprzestrzeni” do Domu Kultury “Idalin” w Radomiu ul.Bluszczowa 4/8 w dniu 19 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.00.
Na wystawie zaprezentują 28 fotografii wykonanych aparatami otworkowymi. Jest to swojego rodzaju podsumowanie 9 letniej fascynacji tą techniką. Zapraszam.

Na wystawie zaprezentuję zestaw fotografii wykonany aparatami otworkowymi. Aparat otworkowy to najprostsza forma aparatu fotograficznego którego budowa sprowadzona do pudełka z otworkiem przez który wpada do środka światło rejestrując obraz na materiale światłoczułym.

Fotografią otworkową interesuję się od 2009 roku. Technikę tą traktuję jako sposób na wytchnienie od zaawansowanej techniki cyfrowej oraz jako sposób na pobudzenie kreatywności i wyobraźni. Pozbawiony zaawansowanej techniki pomiarowej, możliwości dokładnego kadrowania, podglądu wykonanej fotografii czy wszystkiego tego co robi za człowieka aparat cyfrowy jest zmuszony do uruchomienia wyobraźni i poleganiu tylko na sobie. Dzięki ułomności aparatu optycznego zarejestrowany obraz jest nieco nieostry o onirycznym charakterze. Czas rejestracji obrazu w fotografii otworkowych jest o wiele dłuższy, nawet do kilkudziesięciu minut, od tych które stosuje się w technice cyfrowej, dzięki temu na jednej fotografii można zarejestrować zmiany w otoczeniu a zarejestrowany obraz ma czasem nie do końca zaplanowany charakter. Fotografowanie aparatem otworkowym skłania mnie do wyciszenia, kontemplacji i rozmyślania nad przestrzenią, światłem i czasem.

Post a Comment

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*
*